1957 októberében indult Bálint Sándor, Mészöly Gedeon és Nyíri Antal szerkesztésében a Néprajz és Nyelvtudomány első kötete, a Néprajzi Tanszék, a Finnugor Tanszék és a Magyar Nyelvészeti Tanszék közös folyóirataként. Melléjük később, az 1970-es évek vége felé az Általános és Alkalmazott Nyelvészeti Tanszék csatlakozott. Így e négy tanszék égisze alatt látott napvilágot kiadványunk egészen a XLII. kötetig (2001). Sorozatunk újabb darabját azonban már nem állíthattuk össze a hagyományos módon, mert a Néprajzi Tanszék úgy vélte, hogy az a kapcsolat, amely korábban a néprajzot és a nyelvészetet egyetemünkön összefűzte, a nyelvészetnek és a néprajznak bizonyos fokú eltávolodása következtében nem indokolja már a közös kiadványt.

A Szegedi Tudományegyetem Bölcsészettudományi Kara Általános Nyelvészeti Tanszéke, Finnugor Tanszéke és Magyar Nyelvészeti Tanszéke, illetőleg vezetőik mint szerkesztők úgy határoztak, folytatják a kiadványsorozatot. E változások következményeként Nyelvtudomány (Nyt.) címen folytatjuk a kiadványt, amely elsősorban a kiadóként felelős három nyelvészeti tanszék szakmai arculatába illeszkedő nyelvtudományi tanulmányokat és ismertetéseket fogad el közlésre.

A Nyelvtudományban csak lektorált írások jelenhetnek meg. A lektorálás névtelen.