Sipos Mária: Egy hanti nominalizátor funkciói és sajátosságai (Jelentés és Nyelvhasználat 4. 2017)
A Jelentés és Nyelvhasználat, a Pragmatika Centrum és az SZTE Általános Nyelvészeti Tanszék online folyóirata megjelentette
Sipos Mária
Egy hanti nominalizátor funkciói és sajátosságai
című tanulmányát.
Az alábbiakban az északi hanti 'hely' jelentésű lexémát érintő grammatikalizációs folyamatokat mutatom be. Az ennek során létrejövő nominalizátor tipikus képviselője a nyugat-szibériai areál számos (uráli és török) nyelvére jellemző gyakorlatnak.
Nominalizáló szerepe annyira kiterjedt és sokrétű, hogy feltehetőleg analógiásan olyan helyekre is behatol, ahol szintaktikalag nem lenne szükséges. Mindez a korábban rendelkezésre álló, főként folklór műfajok alapján nem volt kutatható, így ennek az elemnek a jelentőségéről az obugrisztikának korábban nem volt tudomása. A létrejött morfológiai elem vegyes tulajdonságokat mutat, sem képzőnek, sem pedig jelnek nem tekinthetjük.
Kulcsszavak: grammatikalizáció; nominalizátor; északi hanti; észak-szibériai areál
Sipos Mária a Magyar Tudományos Akadémia Nyelvtudományi Intézetének kutatója, a Finnugor és Nyelvtörténeti Osztályon dolgozik. Kutatási területe: az északi hanti nyelvjárások, orosz–hanti nyelvi kontaktusok, szemantika, obi-ugor kori lexikális innovációk.
A tanulmány elérhető a folyóirat honlapján: http://www.jeny.szte.hu/JENY-2017-SiposM