Pragmatika Centrum - Országos Kutatóközpont

Workshop a lírai szövegek oktatásának korpuszalapú és kreatív-produktív módszereiről

Időpont: 2025. június 5. csütörtök, 14–17 óra
Helyszín: ELTE BTK, Múzeum krt. 4/A, Gombocz-terem (A/047)
Szervező: ELTE DiAGram Stíluskutató csoport
Partnerek: Szemere Gyula anyanyelv-pedagógiai kutatócsoport, ELTE Tanárképző Központ

A workshop az ELTE DiAGram Stíluskutató csoport NKFIH K 137659 A személyjelölés konstrukcióinak korpuszalapú, kognitív poétikai vizsgálata című pályázatának munkájához kapcsolódva a kutatási program eredményeinek oktatási célú felhasználására törekszik. Célja a líra műfaji sajátosságainak és azok személyjelöléssel összefüggő jellemzőinek gyakorlati feltárása, egyfelől a korpuszalapú poétikai kutatások eredményeinek hasznosításával, másfelől kreatív-produktív szövegátírási és szövegfeldolgozási gyakorlatok alkalmazásával.

Azok a módszertani javaslatok, amelyeket a líraiság oktatásával összefüggésben a workshop bemutatni kíván, a Stíluskutató csoport kutatói (Domonkosi Ágnes, Horváth Péter, Krizsai Fruzsina, Pethő József, Simon Gábor, Sólyom Réka, Tátrai Szilárd) és gyakorló középiskolai tanárok (dr. Molnár Mária, Pálmai Nóra), valamint tanárszakos egyetemisták (Bea Eszter, Csizmár Lili, Dely Dorottya Rita, Dosztály Rózsa, Forrai Fruzsina Babett, Gergely-Szép Kincső, Gulyás Anna, Gyarmati Anna, Jánosi Kincső Mária, Kui Alexandra Lilla, Lévai Lilla Valéria, Módli-Moré Johanna, Novák Bálint András, Pintér Lilla, Tóth András Barnabás, Török Nóra) közötti együttműködések eredményeként fogalmazódnak meg.

Részletek a Workshop weboldalán: https://diagram.elte.hu/content/workshop-a-lirai-szovegek-oktatasanak-korpuszalapu-es-kreativ-produktiv-modszereirol.t.46994

Program

Szófelhő

Újdonságok a szemantikai és pragmatikai kutatásokban

2025. április 25.

Szegedi Tudományegyetem Bölcsészettudományi Kar
Szeged, Egyetem utca 2.
földszint, kari konferenciaterem

A Szegedi Tudományegyetem Általános Nyelvészeti Tanszéke,
a Pragmatika Centrum Országos Kutatóközpont és
a Magyar Nyelvtudományi Társaság Pragmatika Tagozata
konferenciája

Program

Könyvbemutató: Dömötör Éva: Demonstratívumok. Ez és az konstrukciós megközelítésben

MEGHÍVÓ

Szeretettel hívjuk a Gondolat-Jel nyelvészeti sorozat 10. kötetének,

Dömötör Éva: Demonstratívumok. Ez és az konstrukciós megközelítésben

című monográfiájának bemutatójára.
A szerző beszélgetőtársa Krizsai Fruzsina, a kötet szerkesztője.

Időpont: 2025. április 29. 14 óra
Helyszín: HUN-REN Nyelvtudományi Kutatóközpont
1068 Budapest, Benczúr u. 33. földszinti előadó

Facebook-esemény:
https://www.facebook.com/events/1384165279605612

3. Felelős nyelvészet – Alkalmazott Nyelvészeti Konferenciára (ResLing 3)

Meghívó

3. Felelős nyelvészet – Alkalmazott Nyelvészeti Konferenciára (ResLing 3)

Kedves Kollégák!

Harmadik alkalommal rendezzük meg 2025-ben a Felelős nyelvészet című konferenciát a sikeres 2021-es és 2023-as konferenciák után.
A konferencia célja most is az alkalmazott nyelvészet fogalmát tágan értelmezve olyan kutatásokat bemutatni, amelyek fennálló nyelvhasználati/nyelvi/kommunikációs társadalmi problémákat elemeznek, és arra reális megoldást javasolnak nyelvészeti eszközökkel, interdiszciplináris megközelítésben. A konferenciára társadalmilag felelős  tudományos témákban várunk előadásokat. Konferenciánk elsősorban a kevésbé ismert alkalmazott nyelvészeti kutatásokat, a még ismeretlen (nem közismert) nyelvi dilemmák vizsgálatát, valamint ismert problémák új, innovatív elemzését, a megoldási javaslatok kidolgozását részesíti előnyben. Az oktató-kutató kollégák mellett doktoranduszok jelentkezését is szívesen fogadjuk. Tematikus szekciók, workshopok/kerekasztalok szervezését is tervezzük. A konferencia tématerületei lehetnek: kommunikációkutatás (manipulatív nyelvhasználat, orvos-beteg, tanár-diák kommunikáció, vészhelyzeti kommunikáció stb.), igazságügyi területek, gazdaság, egészségügy, kereskedelem, diplomácia, turisztika, sport, oktatás, nyelvi jogok, informatika, műszaki területek, természettudomány, repülésbiztonság stb.

Történeti Pragmatika különszám - Jelentés és Nyelvhasználat 12/2

A Jelentés és Nyelvhasználat, a Pragmatika Centrum és az SZTE Általános Nyelvészeti Tanszék online folyóirata megjelentette

Történeti pragmatika

című különszámát.

Jelentés és Nyelvhasználat 12/1 (2024)

2014. június 14-én a Károli Gáspár Református Egyetem adott otthont a 12. Prag­matika Kerekasztalnak Történeti pragmatika címen. A konferencia célja az volt, hogy átfogó képet nyújtson arról, miként alkalmazhatóak a pragmatikai kutatások módszerei és eredményei történeti szövegek elemzésében. A jelen különszám az ott elhangzott előadások alapján készült tanulmányokat gyűjti egybe.

Vendégszerkesztők:

  • Csontos Nóra
  • Dér Csilla Ilona
  • Furkó Péter

Tartalom

Újdonságok a szemantikai és pragmatikai kutatásokban - 2025

Szeprakonf2025-lapos

A Szegedi Tudományegyetem Általános Nyelvészeti Tanszéke, a Pragmatika Centrum Országos Kutatóközpont és a Magyar Nyelvtudományi Társaság Pragmatika Tagozata

2025-ben ismét megrendezi az

Újdonságok a szemantikai és pragmatikai kutatásokban

című konferenciát.

A konferenciára olyan magyar nyelvű előadásokat várunk, amelyek szemantikai és pragmatikai témájú kutatások még nem publikált eredményeiről számolnak be, és nemzetközileg elfogadott módszereket fejlesztenek tovább és/vagy alkalmaznak újabb területeken.

A konferencia időpontja: 2025. április 25. (péntek)

Helye: SZTE BTK Kari Konferenciaterem, Szeged, Egyetem u. 2.