Kocsány Piroska: A csak és az is partikula a mondásokban mint érvelő szövegekben - Jelentés és Nyelvhasználat 6/1 (2019)

Kocsány Piroska

A csak és az is partikula a mondásokban mint érvelő szövegekben

Jelentés és Nyelvhasználat 6 (2019)

A mondások (aforizmák, maximák stb.) általános érvényű kijelentések moráli­san értékelő tartalommal. Ezek a szövegek az érvelés két lehetőségét, a megerősítést és a cáfolást valósítják meg. A cáfoló érvelés eszközei közé tartozik a csak és az is partikula. A dolgozat bemutatja a mondást mint érvelő szöveget, röviden összefoglalja a cáfolás eszközeit a mondásokban, és rész­letesen kitér a csak és az is partikulák szerepére általában és a mondások­ban különösen. A mondások mint autentikus szövegek elemzése visszaiga­zolja a labormondatok alapján tett megállapításokat a partikulák szemantikai funkciójáról.

Kulcsszavak: enthüméma, gnóma, tautológia, argumentáció, cáfolás, fókuszképző partikula, diskurzuspartikula, mirativitás, skalaritás, gyenge preszuppozíció

Kocsány Piroska a Debreceni Egyetem Germanisztikai Intézetének nyugalmazott docense. Kutatási területe a szövegnyelvészet, retorika és stilisztika.

A tanulmány elérhető a folyóirat honlapján: jeny.szte.hu/JENY-2019-KocsanyP

• Kocsány Piroska 2019. A csak és az is partikula a mondásokban mint érvelő szövegekben Jelentés és Nyelvhasználat 6/1:65–97. doi:10.14232/JENY.2019.1.3