Az ELTE DiAGram Funkcionális Nyelvészeti Kutatóközpont Stíluskutató csoportja és az ELTE Nyelvtudományi Doktori Iskola Interkulturális nyelvészeti programja nemzetközi workshop-sorozatot szervez Időszerű kutatási módszerek a nyelvészetben / Cutting edge research methods in linguistics címmel.

A Pragmatika, korpusz, módszer. Korpuszalapú módszerek a pragmatikában / Pragmatics, Corpora, Methods: A workshop on using a corpus-based methodology in pragmatic research című nyitórendezvény célja, hogy rámutasson a pragmatikai kutatások jelentőségére a módszerek, a korpuszok, valamint az irodalmi, illetve poétikus szövegek viszonyát a középpontba helyezve.

A rendezvény meghívott előadója Andreas H. Jucker, a pragmatika nemzetközileg elismert kutatója, a Zürichi Egyetem (University of Zürich) professor emeritusa.

A szakmai találkozó első napján a pragmatikai módszerek és az udvariasság interkulturális aspektusai kerülnek a középpontba két előadás formájában. A második napon a korpuszalapú kutatások kapnak hangsúlyos szerepet a 18. századi angol nyelvű regények, egy magyar, lírai szövegeket tartalmazó korpusz, valamint a készülő magyar nyelvű Metaforakorpusz bemutatásán keresztül. A prezentációkat megbeszélés követi.

A rendezvény záróelőadása a pragmatika és az udvariasság kapcsolatát helyezi a középpontba. A záróbeszélgetés pedig a szakma vezető nemzetközi folyóirataiban, illetve neves, nemzetközileg elismert kiadóinál való publikálással kapcsolatos praktikus kérdéseket járja körül.

A workshop időpontja: 2023. 09. 11–12.

A workshop helyszíne: ELTE BTK, 1088 Budapest, Múzeum krt. 4/A., Kari Tanácsterem (fszt. 39.)

A workshop munkanyelve: angol

A rendezvényre minden érdeklődőt szeretettel várunk, a részvétel ingyenes, azonban regisztrációhoz kötött.

REGISZTRÁCIÓS LINK

2023. 09. 11.

9.45–10.00 Megnyitó / Opening ceremony
10.00–11.30 Methodologies in speech act research