Könyvbemutató: Embodiment in Cross-Linguistic Studies

Miért is a szív? A szív konceptualizációja a nyelvekben (Könyvbemutató)

2024. ápr. 25. 17:00 óra (SZAB Székház, Szeged, Somogyi utca 7. 217. terem)

Jól ismert jelenség, hogy érzelmeink kifejezésében – legyenek azok akár pozitívak, akár negatívak – központi szerepet játszik a szív, de egyéb testrésznevek is gyakoriak az érzelmek nyelvi megjelenítésében. A Brill Kiadó Embodiment in Cross-Linguistic Studies c. sorozata bemutatja, hogy a világ nyelveiben milyen szerepet játszanak a testrésznevek a jelentésalkotás folyamatában. A szív elnevezéseit középpontba állító könyv 19 különböző nyelvben vizsgálja a "szív" fogalmát. Mivel a nyelvek szív jelentésű lexémája az egyik leggyakrabban használt testrésznév átvitt értelemben, gazdag poliszémia és széleskörű metaforikus és metonimikus használat jellemzi. A kötet tanulmányai számos új eredményt mutatnak fel a "szív" szemantikájának kutatásában, valamint általában a nyelv, a kultúra, a kogníció és az emberi test összefüggéseinek vizsgálatában.

A kötetet bemutatja a két szerkesztő, Baranyiné Kóczy Judit (Pannon Egyetem, Modern Filológiai és Társadalomtudományi Kar, Magyar és Alkalmazott Nyelvtudományi Intézet) és Sipőcz Katalin (SZTE BTK Finnugor Tanszék).

Minden érdeklődőt szeretettel várunk!

Szegedi Tudományegyetem,
Finnugor Nyelvtudományi Tanszék