Kezdőlap

MIT TANULHATSZ ELMÉLETI NYELVÉSZET SZAKON?

Az elméleti nyelvészet mesterképzésen az emberi nyelvek általános tulajdonságait, a nyelvek jellemzésére, leírására használható eszközöket, módszereket és elméleteket ismerheted meg, valamint a nyelvészeti, nyelvtudományi módszerek alkalmazhatóságát is megtanulhatod a különböző nyelvhez kapcsolódó területeken. Megtudhatod például, hogy

• mik azok a jellegzetes tulajdonságok, melyek megkülönböztetik az emberi nyelvet más fajok és a gépek jelhasználatától?
  • milyen eszközökkel lehet a különböző nyelvi szinteket modellezni?
  • milyen szabályszerűségek mentén jön létre egy jó mondat?
  • mik a szavak és mi jelentésük?
  • hogyan alakulhatott ki, hogyan változik és hogyan sajátítjuk el a nyelvet?
  • hogyan és mire használjuk a nyelvet?
  • hogyan lehet a nyelvvel meggyőzni és manipulálni?
  • hogyan befolyásolják a nyelvtudásunkat a neurológiai rendellenességek?
  • hogyan lehet a nyelvtudományt diagnosztikai és terápiás eszközként használni?
  • mit kellene tudnia a számítógépnek, hogy emberi nyelven kommunikálhassunk vele?
  • hogyan lehet automatizálni a számítógépes nyelvfeldolgozást?

A képzés során nemcsak szilárd elméleti nyelvészeti alapokat sajátíthatsz el, hanem képességet szerezhetsz arra is, hogy a nyelvvel foglalkozó, de nem nyelvész szakemberekkel szakértőként együtt tudj dolgozni.

Választható specializációk:

HOGYAN JELENTKEZZ HOZZÁNK?

Az elméleti nyelvészet mesterképzésre bármilyen főiskolai vagy egyetemi szintű szakon szerzett diplomával jelentkezhetsz. Várjuk azokat, akik nyelvészeti, logopédiai, informatikai előtanulmányokkal, vagy biológiai, matematikai, humán etológiai, pszichológiai, filozófiai előismeretek birtokában folytatnák egyetemi tanulmányaikat. A nem nyelvészet alapszakos végzettségű jelentkezőknek az előzetes tanulmányaiktól függően különbözeti kurzusokat kell teljesíteniük a képzés első két félévében.

MIÉRT VÁLASSZ BENNÜNKET?

A Szegedi Tudományegyetem elméleti nyelvészet mesterszakja az országban egyedülálló lehetőséget kínál a nyelvtudományban való elmélyülésre, mert

• egyedül itt van lehetőséged a pragmatika vagy a számítógépes nyelvészet specializáció választására;
  • a szak oktatói a BTK különböző tanszékeinek, illetve az egyetem más karainak kiváló nyelvész oktatói és kutatói;
  • az SZTE BTK-n folyó nyelvészeti képzés a 151-200. helyen végzett a Quacquarelli Symonds (QS) legfrissebb tudományterületi listáján;
  • a tudományos kutatómunka iránt érdeklődők a szak végeztével az SZTE Nyelvtudományi Doktori Iskolájában vagy más hazai vagy külföldi doktori iskolában folytathatják tanulmányaikat;
  • a nem kutatói pályán maradók különféle számítógépes nyelvészeti, nyelvtechnológiai, kommunikációs, reklám- vagy marketingcégeknél kamatoztathatják megszerzett tudásukat.

Részletes információk: http://ling.bibl.u-szeged.hu